Dr Maciej Giedyk wraz z prof. Wernerem Kunzem i prof. Burkhardem Königiem z Uniwersytetu w Ratyzbonie (Niemcy) opublikował pracę w Nature Catalysis dotyczącą badań prowadzonych na stażu podoktorskim. Opracowana przez nich metoda pozwala na fotokatalityczną aktywację bardzo stabilnych wiązań C-Cl w chloroalkanach i wykorzystanie ich w reakcjach rodnikowego dehalogenowania, sprzęgania oraz cyklizacji. Odkrycie ma znaczenie praktyczne: pomimo że chloroalkany są tanimi i łatwo dostępnymi półproduktami przemysły chemicznego, jak dotąd ich aktywacja wymagała stosowania drastycznych warunków reakcji i kosztownych reagentów. Nowoopracowane procesy prowadzone są w wodnych roztworach micelarnych, a źródłem energii są tanie i handlowo dostępne diody LED. Badania mechanistyczne wykazały, że akumulacja niezbędnej energii odbywa się na drodze sekwencyjnej absorpcji dwóch fotonów światła widzialnego w jednym cyklu katalitycznym.
Maciej Giedyk, Rok Narobe, Sophia Weiß, Werner Kunz, Burkhard König, „Photocatalytic activation of alkyl chlorides by assembly-promoted single electron transfer in microheterogeneous solutions”, Nat Catal (2019)
Dr Maciej Giedyk został również zaproszony do przygotowania powiązanego z publikacją wpisu na blogu Nature Research Communities:
https://chemistrycommunity.nature.com/users/315503-maciej-giedyk/posts/54747-don-t-be-apset
No Comments
Comments are closed.